Properties
| Codepoint | U+2A00A (172042) |
|---|---|
| Name | CJK Ideograph Extension B-2A00A |
| Block | CJK Unified Ideographs Extension B |
| Script | Han |
| Category | Other Letter (Lo) |
| Unicode Version | 3.1 |
Encodings
| UTF-8 | F0 AA 80 8A |
|---|---|
| UTF-16 | D868 DC0A |
| Decimal | 172042 |
| Hex | 0x2A00A |
| HTML Entity | 𪀊 |
Technical Properties
| Combining Class | 0 |
|---|---|
| Bidi Class | L |
| Bidi Mirrored | No |