Properties
| Codepoint | U+2A29A (172698) |
|---|---|
| Name | CJK Ideograph Extension B-2A29A |
| Block | CJK Unified Ideographs Extension B |
| Script | Han |
| Category | Other Letter (Lo) |
| Unicode Version | 3.1 |
Encodings
| UTF-8 | F0 AA 8A 9A |
|---|---|
| UTF-16 | D868 DE9A |
| Decimal | 172698 |
| Hex | 0x2A29A |
| HTML Entity | 𪊚 |
Technical Properties
| Combining Class | 0 |
|---|---|
| Bidi Class | L |
| Bidi Mirrored | No |